Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Kupowanie opon i felg – na co należy zwrócić uwagę?

20 lutego 2023 felgi

Sezonowa wymiana opon to w polskich warunkach klimatycznych konieczność, ponieważ letnie mieszanki nie zapewniają bezpieczeństwa przy niskich temperaturach, a opony zimowe szybko zużywają się latem. W efekcie większość kierowców co jakiś czas kupuje nowe opony, a wielu z nich decyduje się również na zakup drugiego kompletu felg. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Co warto sprawdzić przy kupowaniu opon i felg przez Internet? Odpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon?

Decydując się na zakup opon warto mieć świadomość, że najważniejszą kwestią jest ich odpowiedni dobór. Istotne jest jednak nie tylko to, czy mają to być opony letnie, czy zimowe, ale również ich właściwy rozmiar, czy indeksy prędkości oraz nośności. Parametrem, którego nie należy bagatelizować jest także rok produkcji opony, ponieważ warto wiedzieć, że nawet nieużywane opony z czasem tracą swoje właściwości. Oczywiście proces ten można spowolnić poprzez odpowiednie przechowywanie opon na magazynie, co pozwala znaleźć naprawdę atrakcyjne cenowo oferty, jednak warto mieć świadomość, że w większości przypadków w okazyjnej cenie wystawiane są opony, które było trudno sprzedać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie opon? Przede wszystkim na ich oceny, które są wynikiem profesjonalnych testów. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że opinie użytkowników w Internecie są znacznie mniej wiarygodne niż oceny uzyskane przez opony w niezależnych testach, które polegały na przejechaniu wielu kilometrów w różnych warunkach.

Istotną kwestią jest również to, by zwrócić uwagę na generację danego modelu opon, ponieważ wielu producentów ulepsza swoje ogumienie, a różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami mogą być naprawdę znaczące. Objawiają się z reguły zdecydowanie lepszą przyczepnością na różnych nawierzchniach oraz o wiele krótszą drogą hamowania, co przekłada się na bezpieczeństwo na drodze.

opony i felgi

Zakup felg – na co zwrócić uwagę?

Kupując felgi, tak samo jak przy zakupie opon, najistotniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru, który wyrażany jest w calach. Zdecydować należy również o tym, czy mają to być felgi aluminiowe, czy stalowe. W przypadku tych pierwszych warto uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują podróbki oryginalnych modeli sprzedając je po zawyżonej cenie. Niezależnie od tego, czy kupowane są felgi aluminiowe, czy stalowe zweryfikować warto także, czy są one faktycznie nowe, czy jest to może produkt po renowacji. W tym drugim przypadku felgi mogą być piaskowane (aluminiowe), a także prostowane, dzięki czemu miałyby odzyskać dawną jakość. Wielu kupujących decyduje się na ich zakup ze względu na spore oszczędności, jednak w sytuacji, gdy sprzedawca oferuje je w cenie nowych felg śmiało można uznać go za oszusta, który próbuje wzbogacić się na ludzkiej niewiedzy.

Kupowanie opon i felg przez Internet – co warto sprawdzić?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup opon i felg przez Internet, co jest nie tylko wygodne, ale w wielu przypadkach również tańsze. Warto jednak mieć świadomość, że kupowanie tego typu produktów w Internecie ma swoją specyfikę ze względu na ich duże wymiary oraz masę. W efekcie podstawą jest sprawdzenie opłaty za przesyłkę, ponieważ w niektórych przypadkach może ona być naprawdę wysoka, a co za tym idzie znacznie przewyższać oszczędności uzyskane dzięki niższej cenie za same opony. Kolejną ważną kwestią jest wiarygodność sprzedawcy, ponieważ nie widząc danej opony nie można naocznie zweryfikować jej parametrów, a co za tym idzie pozostaje wierzyć w informacje zamieszczone w ofercie. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zakup opon online wyłącznie u renomowanych sprzedawców, co nie tylko gwarantuje, że otrzymany towar będzie zgodny z zamówieniem, ale ułatwia ewentualną reklamację.

Podsumowując należy stwierdzić, że przy zakupie opon i felg należy kierować się przede wszystkim ich parametrami, co pozwoli dobrać odpowiednie produkty do danego samochodu. Decydując się na zakup online warto również sprawdzić koszty wysyłki, która może być zarówno bezpłatna, jak i bardzo droga.

Kiedy jest pora na wymianę oleju silnikowego?

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać warsztat do napraw powypadkowych w Bydgoszczy
Zajrzeliśmy do salonu Mercedesa w Szczecinie
Najlepsze samochody sportowe na rynku

Jesteś zainteresowany reklamą?