Przed kupnem samochodu warto przemyśleć, jakiego auta naprawdę potrzebujesz. Dobrze też porozmawiać na ten temat w gronie domowników, którzy będą z tobą z niego korzystać. Po pierwsze auta, nawet używane, są dość drogie. Po drugie, wielu Polaków jeździ jednym samochodem około 8 – 10 lat, więc można zaryzykować stwierdzenie, że kupno auta do decyzja na lata. Jakie auto kupić i czym się kierować przy wyborze, by go nie żałować? Przeczytaj poniżej.
Zobacz także: Kupno samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?
Cena, czyli ile możesz wydać na samochód
Przed zakupem samochodu powinieneś sprawdzić, jakim budżetem dysponujesz. Pamiętaj, że poza kwotą, którą zapłacisz za auto, musisz jeszcze je ubezpieczyć i opłacić rejestrację.
Jeśli kupujesz auto używane, powinieneś liczyć się z tym, że tuż po zakupie musisz wykonać przegląd zerowy z wymianą części. Nieważne, jak bardzo przekonujący był sprzedawca, lepiej od razu zmienić olej i filtry. Dobrze również odgrzybić przy okazji klimatyzację.
Czasem dość szybko wychodzą awarie części eksploatacyjnych – częściowo jesteś w stanie zauważyć je podczas oględzin i jazdy próbnej, ale niektóre rzeczy pojawią się dopiero po jakimś czasie.
Koszty eksploatacji
Nie bez powodu o samochodzie mówi się czasem, że to skarbonka bez dna. Kupując go, musisz pamiętać, że pewnych kosztów nie unikniesz, nawet jeśli jest to auto nowe.
Raz w roku musisz zapłacić ubezpieczenie – dla nowego auta pakiet może kosztować około dwóch tysięcy. Nie bez znaczenia jest też to, ile pali samochód i jak drogie są części, w tym również opony.
Czarnowidztwo szkodzi, ale lepiej przed kupnem auta poczytać, jakie typowe awarie zdarzają się w upatrzonym modelu. Czasem naprawy bywają kosztowne i trudno znaleźć mechanika, który je wykona. Kupujesz auto po to, by nim jeździć. Nie po to, by stało w garażu i czekało aż zarobisz na naprawę.
Przeznaczenie samochodu
Potrzebujesz auta dla swojej rodziny? A może czegoś, czym żona będzie dojeżdżać do pracy? Robisz rocznie 20 tysięcy kilometrów, czy może pracujesz za kółkiem i robisz tysiąc tygodniowo?
To wszystko będzie determinować to, jakiego auta będziesz szukać. Trójki dzieci nie spakujesz to miejskiego trzydrzwiowego auta a żona może nie chcieć siedmioosobowego minivana. Dopasuj samochód do tego, kogo, gdzie i jak często będzie on wozić. Dobrze dobrane auto posłuży ci na lata.
Względy estetyczne i wyposażenie
Obecnie rynek samochodowy przeżywa pewną rewolucję, może nawet i regres. Auta drożeją – ba, niektórzy dziś dostaliby za auto więcej, niż sami zapłacili dwa lata temu! Czy przez to względy estetyczne i wyposażenie zeszły na drugi plan? Trochę tak.
Jeśli kupujesz auto używane, musisz mieć sporo szczęścia, by znaleźć dobry egzemplarz w ulubionym kolorze. I wierz mi, raczej wybierzesz lepsze wyposażenie niż krwistą czerwień lakieru, o której zawsze marzyłeś.
Trochę inaczej jest, gdy wybierasz auto z salonu. Wtedy możesz skonfigurować jego wyposażenie, w tym również kolor, ze sprzedawcą. Na auto poczekasz kilka miesięcy, ale będzie dokładnie takie, jak chcesz.
Czy do kupna samochodu można podejść na chłodno?
Nie tylko można, ale i trzeba. Kupując auto, staraj się nie kierować emocjami. One biorą górę zwłaszcza wtedy, gdy szukasz samochodu kilka tygodni i nie możesz trafić niczego odpowiedniego. Wtedy mniej lub bardziej świadomie obniżysz swoje oczekiwania, a czasem także dorzucisz parę tysięcy do budżetu.
To też jest ok – to w końcu twój wybór, ale na chłodnej kalkulacji zyskasz więcej. Nie chodzi przecież o to, by po tygodniu euforii zauważyć wszystkie wady, ale o to, by po roku lub dwóch jeżdżenia nadal mieć przekonanie, że to był naprawdę dobry zakup.
Sprawdź też: Jak wymienić koło w samochodzie – praktyczny poradnik