Strona główna
Warsztat
Tutaj jesteś

Jak wymienić koło w samochodzie – praktyczny poradnik

22 maja 2022 jak wymienić koło w samochodzie


Jak każdy kierowca doskonale wie, samochód to tylko zwykła maszyna, z którą w każdej chwili może coś się złego wydarzyć. Mowa tu jest więc o różnego rodzaju awariach, które w sposób zupełnie losowy mogą się pojawić podczas jazdy. Szczególnym przypadkiem takiej awarii jest oczywiście przebite koło. Jak się jednak okazuje, można sobie z tym problemem dość prosto poradzić, a mianowicie wymienić oponę na nową, czyli na tzw. dojazdówkę, co pozwoli dojechać do punktu naprawy. Jak wymienić koło w samochodzie? Co należy mieć i na co trzeba zwracać uwagę?

Zobacz także: Jak wygląda lakierowanie samochodu?

Zatrzymanie auta w bezpiecznym miejscu

Jeśli podczas podróży samochodem poczujemy, że coś złego dzieje się z pojazdem, a komputer pokładowy zgłosi brak odpowiedniego ciśnienia w jednej z opon, będzie to jasnym sygnałem, że została ona przebita. Co należy w takim wypadku zrobić? Przede wszystkim nie można panikować, lecz czym prędzej poszukać odpowiedniego miejsca do zatrzymania.
Czym się takie miejsce musi charakteryzować? Przede wszystkim musi być ono bezpieczne dla nas, lecz również dla innych uczestników ruch drogowego. Co więcej, musi być w miarę możliwości płaskie, aby można było bezpiecznie wymienić kolo. Po zatrzymaniu pojazdu należy włączyć światła awaryjne, a także w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Przygotowanie pojazdu

Jeśli ma się już zatrzymany samochód, należy go teraz odpowiednio przygotować do wymiany koła. Należy więc wyjąć z bagażnika koło zapasowe, a także oczywiście podnośnik, którym pojazd się podniesie.
Co bardzo ważne, zalecane jest pozostawienie auta na biegu, a także zaciągnięcie hamulca ręcznego. Dodatkowo dla własnego bezpieczeństwa zaleca się, aby zablokować koła, aby pojazd mimo wszystko się nie przesunął. Najlepiej użyć tego specjalnych drewnianych bloczków, lecz posłużyć do tego zadania mogą także okoliczne kamienie czy też w ostateczności gałęzie.

Jak powinna wyglądać wymiana opony?

Po odpowiednim przygotowaniu pojazdu można przejść do faktycznej wymiany koła. W tym celu należy na samym początku poluzować wszystkie śruby w oponie, aby można je było później zdjąć. Gdy śruby będą już luźne, należy ustawić podnośnik przy wymienianym kole, tak aby zaczepił się on na podłużnicy pojazdu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zahaczenie podnośnika o miękki element, czyli np. dekoracyjny próg auta, w ciągu kilku sekund doprowadzi go do zniszczenia i dużych kosztów naprawy.
Jeśli pojazd zostanie już z jednej strony uniesiony, należy następnie odkręcić śruby do końca i zdjąć z pojazdu przebitą oponę. W jej miejsce trzeba umieścić dojazdówkę lub też oponę zwykłą, jeśli takową się posiada. Jeśli już będzie się ona znajdowała na samochodzie, trzeba powtórzyć wszystkie czynności w odwrotnej kolejności, czyli założyć na koło śruby, opuści pojazd, a następnie mocno dokręcić wszystkie śruby.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak więc widać, wymiana koła samochodowego nie jest zadaniem specjalnie trudnym i każdy powinien sobie z tym doskonale poradzić. Oczywiście jest to sytuacja mocno stresująca, więc pamiętać trzeba, aby się uspokoić i wszystkie czynności wykonywać uważnie i bez zbędnego pospiechu.

Zobacz też: Zakup nawigacji samochodowej – o czym warto pamiętać?

Dynamiczne CUPRY w atrakcyjnym leasingu

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

topowe serwisy samochodowe
Jak wygląda i ile kosztuje wymiana oleju w skrzyni biegów?
Wymiana oleju w skrzyni automatycznej – cennik

Jesteś zainteresowany reklamą?