W niebezpiecznych miejscach na drogach publicznych zarządcy stawiają nie tylko znaki ostrzegawcze pionowe. Uzupełnieniem informacji o zagrożeniach są tabliczki do znaków drogowych oznaczone symbolem „T”. Są niezbędnym elementem informującym kierowców np. rzeczywistym spadku drogi. Zobacz, z jakimi spotkasz tabliczkami się na drodze.
W jakim celu stosuje się tabliczki uzupełniające do znaków ostrzegawczych?
Tabliczki do znaków drogowych są używane do uzupełnienia informacji ostrzegawczej. A zatem po co wykorzystywać takie oznaczenia? Głównie w celu:
-
wskazania odległości do następnego skrzyżowania lub miejscowości,
-
ostrzeżenia kierowców o niebezpieczeństwach na drodze np. na danym odcinku,
-
poinformowania o tym, jakie działania powinien podjąć kierowca zbliżający się do znaku,
-
informowania o długości tunelu, mostu lub zwężeniu drogi.
Dodatkowo tabliczki do znaków drogowych mogą służyć do przekazywania informacji o zmiennych warunkach w ruchu drogowym np. zakazie ruchu dla konkretnych pojazdów.
Tabliczki uzupełniające z kategorii oznaczonej symbolem „T” mają formę pionowych lub poziomych prostokątów oraz kwadratów. Mają żółte tło, opcjonalnie czarną obramówkę oraz czarne wypełnienie.
Jakie są najczęściej stosowane rodzaje tabliczek uzupełniających do znaków na drodze?
Wszystkie niebezpieczne miejsca na drogach powinny być odpowiednio oznakowane. Zarządcy powinni umieszczać przed niebezpiecznymi punktami nie tylko pionowe znaki ostrzegawcze. Ważne są też tabliczki do znaków drogowych. Takie oznaczenia występują w kilku wersjach.
Tabliczki T-1, T-2 i T-3
Ten rodzaj tabliczek do znaków drogowych informuje przede wszystkim o odległościach i długości odcinków dróg, na których występują miejsca niebezpieczne. A zatem o czym informują poszczególne tabliczki tej kategorii?
-
T-1 – wskazuje na realną odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego. Długość odcinka powinna być podana z dokładnością do ok. 10 metrów.
-
T-2 – tabliczka informująca o długości odcinka drogi, na którym występuje niebezpieczeństwo np. kilka groźnych zakrętów.
-
T-3 – oznacza koniec odcinka drogi z niebezpieczeństwami lub utrudnieniami.
Tabliczki T-4 i T-5
Uzupełniające tabliczki do znaków drogowych w wersji T-4 i T-5 odnoszą się bezpośrednio do dróg z niebezpiecznymi zakrętami. Przykładowo: tabliczka T-4 wskazuje na liczbę zakrętów na zbliżającym się odcinku drogi za znakiem. Natomiast znak T-5 oznacza początek drogi krętej.
Tabliczki T-6a, T-6b, T-6c, T-6c
To grupa oznaczeń uzupełniających podstawowe znaki pionowe dotyczące pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach. Wszystkie oznaczenia z tej kategorii wskazują na drogi z pierwszeństwem.
Zgodne z przepisami na drogach z pierwszeństwem zmieniającym się na skrzyżowaniu można stosować połączenie znaku D-1 i tabliczki T-6a, zamiast znaków z grupy A-6a <-> A-6c.
Jakie są pozostałe tabliczki stosowane w miejscach niebezpiecznych?
W publicznej infrastrukturze drogowej stosuje się też inne tabliczki. W przypadku zbliżania się do przejazdów kolejowych spotkasz się ze znakiem T-7 informującym o układzie torów i drogi względem siebie. Pozostałe rodzaje tabliczek to:
-
T-8 – ostrzega kierowców przecięciu pasa ruchu z torowiskiem tramwajowym.
-
T-9 – występuje najczęściej pod znakiem T-22 „Niebezpieczny zjazd” i wskazuje na wartość spadki drogi z dokładnością do 1%.
Zarządcy mogę też stosować tabliczkę T-19. Najczęściej występuje pod znakiem A-14 „Roboty na drodze”. Wskazuje na prace związane z malowaniem pasów poziomych.
Jeśli szukasz certyfikowanych znaków drogowych lub tabliczek uzupełniających, możesz je zamówić na https://znakidrogowe24.pl/. W sklepie ZnakiDrogowe24 znajdziesz wszystko, co niezbędne do poprawnego oznakowania dróg i miejsc niebezpiecznych.
Artykuł sponsorowany