Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – co robić?

8 września 2023 Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym – co robić?

Dowód rejestracyjny to jeden z najważniejszych dokumentów pojazdu. Zawiera on informacje o jego właścicielu, dane techniczne, a także informacje o badaniach technicznych. W dowodzie rejestracyjnym znajdują się również wolne strony, na których diagnosta umieszcza pieczątki z kolejnych badań technicznych.

Zobacz także: Jak szybko sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Co zrobić, gdy zabraknie miejsca na pieczątkę?

Od 4 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie w nim miejsca na pieczątkę z badań technicznych. W takiej sytuacji diagnosta wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów termin kolejnego badania, a dodatkowo wyda zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym. Zaświadczenie to zastępuje pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym.

Czy warto wymienić dowód rejestracyjny?

Czy warto wymienić dowód rejestracyjny, gdy zabraknie w nim miejsca na pieczątkę? To zależy od indywidualnych preferencji. Z jednej strony, wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest konieczna, a zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym jest wystarczającym dokumentem podczas kontroli drogowej. Z drugiej strony, nowy dowód rejestracyjny może być estetyczniej wykonany i będzie miał więcej wolnych stron.

Jak wymienić dowód rejestracyjny?

Wymiana dowodu rejestracyjnego jest możliwa w każdym wydziale komunikacji. Do wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego należy dołączyć:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • dowód uiszczenia opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego (50 zł),
  • dokument tożsamości właściciela pojazdu.

Podsumowanie

Jeśli w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na pieczątkę z badań technicznych, nie ma konieczności wymiany dokumentu. W takiej sytuacji diagnosta wyda zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, które jest wystarczającym dokumentem podczas kontroli drogowej.

Zobacz także: Odwołanie od mandatu – co warto wiedzieć?

Kontrolki w samochodzie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Benzyna w oleju – objawy, przyczyny i skutki. Wszystko, co musisz robić
Kiedy jest pora na wymianę oleju silnikowego?
Sposoby na zaparowane szyby – popraw swoje bezpieczeństwo!

Jesteś zainteresowany reklamą?