Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak szybko sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

22 maja 2022 jak sprawdzić ubezpieczenie auta

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać informacji o polisie w razie stłuczki albo podczas kupna auta. Dowiedz się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta oraz co robić, gdy okaże się nieważne.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Jak właściciel auta może sprawdzić ważność polisy

Jeśli posiadasz aplikację mObywatel, możesz sprawdzić ważność polisy, badania technicznego oraz stan liczniki w zakładce mPojazd. Tam będzie też informacja o twoich punktach karnych. Te dane widzi tylko właściciel lub właściciele auta. Jeśli samochód należy do współmałżonka, musicie szukać w jego telefonie, bo aplikacja zaczytuje dane z dowodu rejestracyjnego, nie biorąc pod uwagę wspólnoty majątkowej.

Możesz też skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym lub ubezpieczalnią. Po krótkiej weryfikacji uzyskasz potrzebne dane przez telefon.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC obcego pojazdu?

Jeśli w przyszłości znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz potrzebować danych z polisy czyjegoś auta, dzięki dostępowi do Internetu łatwo wtedy sprawdzisz ubezpieczenie samochodu. Najpewniej będziesz go szukać podczas kupna używanego samochodu lub stłuczki. Zawsze lepiej zweryfikuj dane, które podał ci właściciel auta.

Ważność polisy OC możesz sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Musisz podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji auta. Te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.

Dane o ubezpieczeniu znajdziesz także w witrynie ufg.pl W wypadku kolizji wystarczy, że podasz numer rejestracyjny i bieżącą datę.

Zarówno w pierwszym jak i drugim wypadku otrzymasz numer polisy i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Te dane w zupełności ci wystarczą, jeśli chcesz zgłosić szkodę.

Możesz także skorzystać z aplikacji mobilnej „UFG kup auto”. Tam sprawdzisz ważność ubezpieczenia i dodatkowo wygenerujesz gotową umowę kupna sprzedaży. Jeśli zeskanujesz kod QR z dowodu rejestracyjnego, dane na umowie uzupełnią się automatycznie.

Inną aplikacją, z której korzysta wielu kierowców zawodowych jest program „Na wypadek”. Możesz w nim sprawdzić ubezpieczenie samochodu, ale także skorzystać z gotowego szablonu oświadczenia potrzebnego w razie stłuczki. Aplikacja też wyśle ci przypomnienie, gdy będzie kończyć się polisa.

Co robić, jeśli samochód nie ma OC?

Możesz bez obaw kupić auto bez ważnej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nie będzie cię karać za jej brak w czasie, gdy nie byłeś właścicielem auta. Musisz jedynie w dniu zakupu zawrzeć umowę na ubezpieczenie i dopiero wtedy wsiąść do auta. Poruszanie się po drodze bez ubezpieczenia jest karane wysokim mandatem od 1200 zł w górę. Wobec tego albo przewieź auto lawetą do domu, albo wyjedź od sprzedawcy dopiero po wizycie w ubezpieczalni.

Kiedy przytrafi ci się stłuczka, mimo zapewnień sprawcy wypadku, sprawdź ważność polisy. To ważne zwłaszcza jeśli nie wzywacie policji i jedynie podpisujecie oświadczenie. W sytuacji, gdy auto nie ma ważnej polisy, możesz zgłosić szkodę w dowolnym towarzystwie. Ono wyceni straty, wypłaci ci pieniądze a potem odzyska jest z UFG, który zajmie się sprawcą zdarzenia.

Dynamiczne CUPRY w atrakcyjnym leasingu

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

myjnie bezdotykowe
Benzyna w oleju – objawy, przyczyny i skutki. Wszystko, co musisz robić
Kiedy jest pora na wymianę oleju silnikowego?

Jesteś zainteresowany reklamą?