Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

22 maja 2022 jak sprawdzić ilość punktów karnych


Wypadki na drogach, incydenty, wykroczenia i przestępstwa z udziałem nieodpowiedzialnych kierowców to prawdziwa plaga. Dlatego też zaostrzeniu ulegną wkrótce przepisy ruchu drogowego. Już teraz kierowcy stwarzający zagrożenie dla siebie i innych, oraz nieprzestrzegający przepisów na trasie płacą wyższe mandaty. Surowe przepisy dotyczące wysokości mandatów weszły w życie 1 stycznia 2022, zaś 17 września nastąpi również zmiana w zakresie przyznawania punktów karnych dla kierowców. Od tego momentu będą one kwalifikowane według nowego, bardziej restrykcyjnego taryfikatora. Przepisy, choć nieubłagane, mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa na polskich drogach.

Zobacz także: Odwołanie od mandatu – co warto wiedzieć?

Za co punkty karne i ile?

Punkty karne pojawiły się w polskim prawie drogowym w 1993 roku i od tamtej pory spędzają sen z powiek kierowcom, ponieważ zgromadzenie określonej ilości punktów wiąże się z utratą prawa jazdy i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Większość zmotoryzowanych pilnuje się zatem jak może. Jednak zawsze znajdą się tacy, którzy dokonają naruszeń przepisów w ruchu drogowym. Już wkrótce za spowodowanie szczególnie niebezpiecznego czynu poruszając się samochodem, będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych. W praktyce oznacza to, iż kierowcy, którzy dwa razy zostaną przyłapani na niezgodnych z prawem praktykach, utracą dokument uprawniający do kierowania pojazdami. Na 15 punktów karnych kwalifikuje się m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, przekroczenie 50 km/h również poza terenem zabudowanym czy kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Limit punktów jest uzależniony od stażu za kierownicą. Dlatego też kierowcom, którzy posiadają prawo jazdy mniej niż rok wystarczy zaledwie 20 punktów karnych, by pożegnać się z uprawnieniami do jazdy. Z kolei bardziej doświadczeni kierowcy mogą maksymalnie zgromadzić 24 punkty. Powyżej tej stawki również odbierane jest im prawo jazdy. Oznacza to, że będą musieli ponownie przystępować do egzaminu na prawo jazdy oraz do testów psychologicznych. Zgodnie z nowymi przepisami zniknie także możliwość redukowania posiadanych punktów. Na ich przedawnienie trzeba będzie czekać dwa lata.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych online

Kierowcy niepewni swojego losu często gorączkowo zastanawiają się, ile mają na swoim koncie punktów karnych. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Istnieją dwie drogi. Pierwszą z nich jest wygodny model weryfikacji internetowej. Wystarczy na stronie mObywatel założyć profil zaufany. Dzięki posiadaniu konta na portalu informacyjnym będziemy mieli stały dostęp do swoich danych. W zakładce mPrawo Jazdy można szybko i wygodnie sprawdzić, ile punktów karnych jest przypisanych do danej osoby. Informacje na stronie są aktualizowane w trybie dobowym, więc wyświetlają się na bieżąco.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych na komendzie

Innym sposobem weryfikacji punktów karnych jest wizyta na najbliższym komisariacie. Za okazaniem dowodu osobistego funkcjonariusz policji przekazuje stosowne informacje. Zaświadczenie uzyskane w komendzie podlega opłacie administracyjnej.

Zobacz także: Zakup nawigacji samochodowej – o czym warto pamiętać?

Kiedy jest pora na wymianę oleju silnikowego?

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

myjnie bezdotykowe
Benzyna w oleju – objawy, przyczyny i skutki. Wszystko, co musisz robić
Kiedy jest pora na wymianę oleju silnikowego?

Jesteś zainteresowany reklamą?