Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

22 maja 2022 na co zwrócić uwagę przy zakupie auta


Kupno samochodu to spory wydatek, zwykle planowany kilka miesięcy do przodu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta i co sprawdzić, zanim podpiszesz umowę ze sprzedawcą. Jeśli to twoje pierwsze auto, bądź cierpliwy i nie kupuj pierwszego lepszego modelu, by już mieć cokolwiek.

Zobacz także: Jak szybko sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Ogłoszenie i rozmowa telefoniczna ze sprzedawcą

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na to, czy wystawił je prywatny właściciel, czy handlarz. U tego drugiego znajdziesz zwykle kilka samochodów na sprzedaż. Przyjrzyj się też zdjęciom: ile ich jest, których elementów nie ma na fotografii – o te spytasz podczas rozmowy telefonicznej.

Pierwsze, czego musisz się dowiedzieć, to czy rozmawiasz z właścicielem (kierowcą) auta. Niektórzy zawodowi handlarze podają, że sprzedają grzecznościowo auto kolegi, który wyjechał albo nie ma czasu się tym zajmować. Spytaj o informacje, które pojawiły się w ogłoszeniu – czasem na podstawie tonu wypowiedzi sprzedawcy możesz wywnioskować, czy właściciel rzeczywiście dopiero co wymienił rozrząd albo alternator.

Poproś o podanie numeru VIN. Jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia, udostępni ci ten numer a ty sprawdzisz historię pojazdu na stronie www.historiapojazdu.gov.pl Dowiesz się, kiedy był ostatni przegląd i odczyt licznika (kilometry spisywane są podczas przeglądu oraz kontroli policyjnej). Sprawdzisz też ważność polisy oraz to, czy auto nie było rejestrowane na firmę (poflotowe samochody są w gorszym stanie). Co ważne, w tym miejscu znajdują się też informacje na temat tego, czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie do niego dopuszczony.

Oględziny samochodu

Jeśli to twój pierwszy samochód, pojedź zobaczyć go z kimś, kto ma więcej doświadczenia. Zacznij od sprawdzenia tego, w jakim stanie jest obicie kierownicy oraz gałki zmiany biegów. Sprawdź też, czy fotele są mocno wytarte. W samochodzie, który ma przebieg do 150 tysięcy kilometrów nie powinny być mocno zużyte.

Obejrzyj lakier – zwłaszcza pomiędzy elementami. Jeśli lakiernik tylko okleił sąsiedni element, możliwe, że będzie widać nową powłokę na jego rancie.

Zwróć uwagę na fakturę pedałów – mocno wytarta może świadczyć o wysokim (powyżej 200 tysięcy) przebiegu. Jeśli sprzedawca założył nowe okładziny, spytaj dlaczego. Nikt nie robi tego ze względów estetycznych i taki szczegół powinien wzmóc twoją czujność.

Przegląd na stacji diagnostycznej

Znajdź stację diagnostyczną, na którą podjedziesz z właścicielem i sprawdzisz stan techniczny auta. Wykonasz pomiar geometrii i siły hamowania. Obejrzysz samochód od spodu pod kątem rdzy, wycieków, czy dodatkowego spawania, którego oryginalnie nie powinno być.

Na stacji możesz też przyjrzeć się częściom eksploatacyjnym: stan wahaczy, amortyzatorów i hamulców może być pretekstem do zbicia ceny. Jeśli zaś te części są mocno zużyte, zastanów się, czy aby na pewno właściciel dbał o auto.

Sprytne triki handlarzy

Wielu handlarzy samochodów lubi umawiać się na oględziny przy stacji, sklepie, czy na parkingu, na który podjeżdża autem. Możliwe, że robi to po to, by silnik był rozgrzany. W ten sposób łatwo ukryć problemy z akumulatorem, rozrusznikiem, czy świecami żarowymi w silniku diesla.

Może zdarzyć się również tak, że sprzedawca poinformuje cię o tym, że ma dla ciebie pół godziny, bo potem przychodzi kolejny klient. Być może tak jest, ale równie prawdopodobne jest to, że chce na tobie wymóc szybkie podjęcie decyzji.

Sprawdź dokumenty

Przed kupnem samochodu sprawdź jego dokumenty: kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. W razie wątpliwości możesz się skonsultować z powiatowym wydziałem komunikacji.

Czy trudno kupić używany samochód? Jakikolwiek nie. Jednak pamiętaj o tym, że wydajesz swoje oszczędności i chcesz mieć sprawne auto, więc warto szukać go z głową.

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Poradnik

Dynamiczne CUPRY w atrakcyjnym leasingu

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

myjnie bezdotykowe
Benzyna w oleju – objawy, przyczyny i skutki. Wszystko, co musisz robić
Kiedy jest pora na wymianę oleju silnikowego?

Jesteś zainteresowany reklamą?