autosalon24.pl

Blog tematyczny o motoryzacji i samochodach

Motoryzacja

Jakie auto kupić, by być zadowolonym przez lata?

Jakie auto kupić, by być zadowolonym przez lata?

Przed kupnem samochodu warto przemyśleć, jakiego auta naprawdę potrzebujesz. Dobrze też porozmawiać na ten temat w gronie domowników, którzy będą z tobą z niego korzystać. Po pierwsze auta, nawet używane, są dość drogie. Po drugie, wielu Polaków jeździ jednym samochodem około 8 – 10 lat, więc można zaryzykować stwierdzenie, że kupno auta do decyzja na lata. Jakie auto kupić i czym się kierować przy wyborze, by go nie żałować? Przeczytaj poniżej.

Zobacz także: Kupno samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?

Cena, czyli ile możesz wydać na samochód

Przed zakupem samochodu powinieneś sprawdzić, jakim budżetem dysponujesz. Pamiętaj, że poza kwotą, którą zapłacisz za auto, musisz jeszcze je ubezpieczyć i opłacić rejestrację.

Jeśli kupujesz auto używane, powinieneś liczyć się z tym, że tuż po zakupie musisz wykonać przegląd zerowy z wymianą części. Nieważne, jak bardzo przekonujący był sprzedawca, lepiej od razu zmienić olej i filtry. Dobrze również odgrzybić przy okazji klimatyzację.

Czasem dość szybko wychodzą awarie części eksploatacyjnych – częściowo jesteś w stanie zauważyć je podczas oględzin i jazdy próbnej, ale niektóre rzeczy pojawią się dopiero po jakimś czasie.

Koszty eksploatacji

Nie bez powodu o samochodzie mówi się czasem, że to skarbonka bez dna. Kupując go, musisz pamiętać, że pewnych kosztów nie unikniesz, nawet jeśli jest to auto nowe.

Raz w roku musisz zapłacić ubezpieczenie – dla nowego auta pakiet może kosztować około dwóch tysięcy. Nie bez znaczenia jest też to, ile pali samochód i jak drogie są części, w tym również opony.

Czarnowidztwo szkodzi, ale lepiej przed kupnem auta poczytać, jakie typowe awarie zdarzają się w upatrzonym modelu. Czasem naprawy bywają kosztowne i trudno znaleźć mechanika, który je wykona. Kupujesz auto po to, by nim jeździć. Nie po to, by stało w garażu i czekało aż zarobisz na naprawę.

Przeznaczenie samochodu

Potrzebujesz auta dla swojej rodziny? A może czegoś, czym żona będzie dojeżdżać do pracy? Robisz rocznie 20 tysięcy kilometrów, czy może pracujesz za kółkiem i robisz tysiąc tygodniowo?

To wszystko będzie determinować to, jakiego auta będziesz szukać. Trójki dzieci nie spakujesz to miejskiego trzydrzwiowego auta a żona może nie chcieć siedmioosobowego minivana. Dopasuj samochód do tego, kogo, gdzie i jak często będzie on wozić. Dobrze dobrane auto posłuży ci na lata.

Względy estetyczne i wyposażenie

Obecnie rynek samochodowy przeżywa pewną rewolucję, może nawet i regres. Auta drożeją – ba, niektórzy dziś dostaliby za auto więcej, niż sami zapłacili dwa lata temu! Czy przez to względy estetyczne i wyposażenie zeszły na drugi plan? Trochę tak.

Jeśli kupujesz auto używane, musisz mieć sporo szczęścia, by znaleźć dobry egzemplarz w ulubionym kolorze. I wierz mi, raczej wybierzesz lepsze wyposażenie niż krwistą czerwień lakieru, o której zawsze marzyłeś.

Trochę inaczej jest, gdy wybierasz auto z salonu. Wtedy możesz skonfigurować jego wyposażenie, w tym również kolor, ze sprzedawcą. Na auto poczekasz kilka miesięcy, ale będzie dokładnie takie, jak chcesz.

Czy do kupna samochodu można podejść na chłodno?

Nie tylko można, ale i trzeba. Kupując auto, staraj się nie kierować emocjami. One biorą górę zwłaszcza wtedy, gdy szukasz samochodu kilka tygodni i nie możesz trafić niczego odpowiedniego. Wtedy mniej lub bardziej świadomie obniżysz swoje oczekiwania, a czasem także dorzucisz parę tysięcy do budżetu.

To też jest ok – to w końcu twój wybór, ale na chłodnej kalkulacji zyskasz więcej. Nie chodzi przecież o to, by po tygodniu euforii zauważyć wszystkie wady, ale o to, by po roku lub dwóch jeżdżenia nadal mieć przekonanie, że to był naprawdę dobry zakup.

Udostępnij