Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jakie auto kupić, by być zadowolonym przez lata?

7 lipca 2022 jakie auto kupić


Przed kupnem samochodu warto przemyśleć, jakiego auta naprawdę potrzebujesz. Dobrze też porozmawiać na ten temat w gronie domowników, którzy będą z tobą z niego korzystać. Po pierwsze auta, nawet używane, są dość drogie. Po drugie, wielu Polaków jeździ jednym samochodem około 8 – 10 lat, więc można zaryzykować stwierdzenie, że kupno auta do decyzja na lata. Jakie auto kupić i czym się kierować przy wyborze, by go nie żałować? Przeczytaj poniżej.

Zobacz także: Kupno samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?

Cena, czyli ile możesz wydać na samochód

Przed zakupem samochodu powinieneś sprawdzić, jakim budżetem dysponujesz. Pamiętaj, że poza kwotą, którą zapłacisz za auto, musisz jeszcze je ubezpieczyć i opłacić rejestrację.

Jeśli kupujesz auto używane, powinieneś liczyć się z tym, że tuż po zakupie musisz wykonać przegląd zerowy z wymianą części. Nieważne, jak bardzo przekonujący był sprzedawca, lepiej od razu zmienić olej i filtry. Dobrze również odgrzybić przy okazji klimatyzację.

Czasem dość szybko wychodzą awarie części eksploatacyjnych – częściowo jesteś w stanie zauważyć je podczas oględzin i jazdy próbnej, ale niektóre rzeczy pojawią się dopiero po jakimś czasie.

Koszty eksploatacji

Nie bez powodu o samochodzie mówi się czasem, że to skarbonka bez dna. Kupując go, musisz pamiętać, że pewnych kosztów nie unikniesz, nawet jeśli jest to auto nowe.

Raz w roku musisz zapłacić ubezpieczenie – dla nowego auta pakiet może kosztować około dwóch tysięcy. Nie bez znaczenia jest też to, ile pali samochód i jak drogie są części, w tym również opony.

Czarnowidztwo szkodzi, ale lepiej przed kupnem auta poczytać, jakie typowe awarie zdarzają się w upatrzonym modelu. Czasem naprawy bywają kosztowne i trudno znaleźć mechanika, który je wykona. Kupujesz auto po to, by nim jeździć. Nie po to, by stało w garażu i czekało aż zarobisz na naprawę.

Przeznaczenie samochodu

Potrzebujesz auta dla swojej rodziny? A może czegoś, czym żona będzie dojeżdżać do pracy? Robisz rocznie 20 tysięcy kilometrów, czy może pracujesz za kółkiem i robisz tysiąc tygodniowo?

To wszystko będzie determinować to, jakiego auta będziesz szukać. Trójki dzieci nie spakujesz to miejskiego trzydrzwiowego auta a żona może nie chcieć siedmioosobowego minivana. Dopasuj samochód do tego, kogo, gdzie i jak często będzie on wozić. Dobrze dobrane auto posłuży ci na lata.

Względy estetyczne i wyposażenie

Obecnie rynek samochodowy przeżywa pewną rewolucję, może nawet i regres. Auta drożeją – ba, niektórzy dziś dostaliby za auto więcej, niż sami zapłacili dwa lata temu! Czy przez to względy estetyczne i wyposażenie zeszły na drugi plan? Trochę tak.

Jeśli kupujesz auto używane, musisz mieć sporo szczęścia, by znaleźć dobry egzemplarz w ulubionym kolorze. I wierz mi, raczej wybierzesz lepsze wyposażenie niż krwistą czerwień lakieru, o której zawsze marzyłeś.

Trochę inaczej jest, gdy wybierasz auto z salonu. Wtedy możesz skonfigurować jego wyposażenie, w tym również kolor, ze sprzedawcą. Na auto poczekasz kilka miesięcy, ale będzie dokładnie takie, jak chcesz.

Czy do kupna samochodu można podejść na chłodno?

Nie tylko można, ale i trzeba. Kupując auto, staraj się nie kierować emocjami. One biorą górę zwłaszcza wtedy, gdy szukasz samochodu kilka tygodni i nie możesz trafić niczego odpowiedniego. Wtedy mniej lub bardziej świadomie obniżysz swoje oczekiwania, a czasem także dorzucisz parę tysięcy do budżetu.

To też jest ok – to w końcu twój wybór, ale na chłodnej kalkulacji zyskasz więcej. Nie chodzi przecież o to, by po tygodniu euforii zauważyć wszystkie wady, ale o to, by po roku lub dwóch jeżdżenia nadal mieć przekonanie, że to był naprawdę dobry zakup.

Sprawdź też: Jak wymienić koło w samochodzie – praktyczny poradnik

Poznaj możliwości finansowania elektrycznego Audi

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

CUPRA i SEAT w kredycie dla klientów indywidualnych
Sprawdź możliwości finansowania nowego SEAT-a
Dynamiczne CUPRY w atrakcyjnym leasingu

Jesteś zainteresowany reklamą?