Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Odwołanie od mandatu – co warto wiedzieć?

22 maja 2022 odwołanie od mandatu


Jak każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, sytuacja na drodze bywa naprawdę dynamiczna, a często także pewne wydarzenia mogą zostać błędnie zinterpretowane. Szczególnie mocno widać to w sytuacji, gdy w wyniku jakiegoś zdarzenia drogowego dostanie się niesłusznie mandat. Czy oznacza to, że należy w takiej sytuacji zacisnąć zęby, pogodzić się z błędną decyzją funkcjonariusza policji i przyjąć oraz zapłacić mandat? Rzecz jasna nie trzeba się na to godzić, ponieważ każdemu kierowcy przysługuje prawo do odwołania się od nałożonego mandatu. Żeby jednak można było z tego prawa skorzystać, koniecznie trzeba się nieco o tej sprawie dowiedzieć.

Zobacz także: Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Odwołanie od mandatu — kto może je złożyć?

Na samym początku należy się dowiedzieć oczywiście tego, kto może takie odwołanie złożyć. Komu przysługuje takie prawo? Przede wszystkim wymienić tu trzeba oczywiście osobę, która otrzymała mandat i jest przekonana, że został on nałożony na nią niesłusznie.
To oczywiście nie wszystko, ponieważ prawo do odwołania przysługuje także rodzicowi lub opiekunowi, jeśli ich dziecko otrzymało mandat, a także kuratorowi opiekującemu się danym dzieckiem.

Kiedy można odwołać się od mandatu?

Skoro już wiadomo, kto dokładnie może się odwołać od mandatu drogowego, warto się teraz dowiedzieć, w jakiej sytuacji takie odwołanie może mieć miejsce. Czy są jakieś konkretne przesłanki i sytuacje prawne, kiedy jest to możliwe?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że takie odwołanie i nieopłacenie mandatu jest możliwe w sytuacji, gdy otrzyma się go za działanie, które przestało być wykroczeniem w wyniku zmiany prawa. Przykładowo z dniem 1 stycznia uległo zmianie prawo i pewne działanie stało się legalne, a kierowca otrzymał za nie mandat na podstawie przepisów z zeszłego roku.
Co więcej, odwołanie jest możliwe w sytuacji, gdy otrzyma się mandat za działanie w wyższej konieczności. Dobrym tego przykładem jest otrzymanie mandatu za złe zaparkowanie auta, które nie było jednak celowe, a wynikało z konieczności ratowania komuś życia.

Jak można się odwołać od mandatu?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nie ma gotowego wniosku w sprawie odwołania się od mandatu, więc konieczne jest napisanie go własnoręcznie. Dane, które muszą się w nim znajdować to imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego, a także dokładny i precyzyjny opis zdarzenia, w wyniku którego otrzymało się mandat.
Tak napisany wniosek należy następnie złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca, w którym mandat został wystawiony. Jeśli więc będzie to miało miejsce poza miastem zamieszkania, konieczne będzie udanie się do tamtejszego sądu. Oczywiście istnieje także możliwość wysłania wniosku pocztą. Na koniec wystarczy już tylko czekać na datę posiedzenia sądu, na które można się udać lub po prostu poczekać na decyzję listowną.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli planuje się złożenie wniosku o odwołanie od mandatu, koniecznie należy to zrobić do 7 dni od dnia jego otrzymania. W przeciwnym wypadku wniosek nie będzie ważny.
Oczywiście cała procedura jest bezpłatna i nie ponosi się żadnego kosztu. Niestety nie ma wyznaczonego terminu, w którym sąd musi podjąć decyzję, więc pozostaje tylko cierpliwie na nią czekać.

Sprawdź także: Jak wygląda zakup kampera?

tabliczki do znaków drogowych

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kredyt dla nowych firm
na co zwrócić uwagę przy zakupie auta
odwołanie od mandatu

Jesteś zainteresowany reklamą?