Prawda niestety jest taka, że większość osób myślących o zakupie nowego samochodu z pewnością zdecyduje się na auto z drugiej ręki. Wiele z nich wybierze samochód, który dawno osiągnął pełnoletność. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kupno samochodu używanego zawsze związane jest z dużym ryzykiem. Wszystko dlatego, że większość sprzedawców niestety ukrywa przed kupującymi prawdziwy stan auta.
Zobacz także: Jakie auto kupić, by być zadowolonym przez lata?
Auto używane – jak wybrać odpowiedni pojazd?
Przy kupnie auta używanego trzeba mieć się na baczności, by niechcący nie kupić samochodu powypadkowego. Stan tego typu pojazdów nie tylko pozostawia wiele do życzenia, ale także może być prawdziwym zagrożeniem na drodze. Niedoświadczony kupujący może także wejść w posiadanie auta, które było przedmiotem kradzieży. Sprzedawcy potrafią ukrywać nawet bardzo poważne wady techniczne, atakującą auto rdzę, a także braki w wyposażeniu samochodu.
Decydując się na samochód używany trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. I chociaż o poszczególnych markach aut krąży wiele mitów, to jednak stan pojazdu będzie głównie zależał od tego, w jaki sposób było on serwisowany i eksploatowany. Każdy kupujący powinien przed zakupem auta zadać sobie pytanie, czego tak właściwie od niego potrzebuje. Jedni klienci stawiają na niezawodność, podczas gdy innym zależy na dużej pojemności, inni z kolei wybierają sportowy wygląd pojazdu.
Jakie koszty wiążą się z kupnem samochodu używanego?
Osoba, która poszukuje auta używanego, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że sama cena jego zakupu to nie koniec wydatków. Przed zakupem koniecznie należy udać się na przegląd, aby potwierdzić dobry stan techniczny auta. Po podpisaniu umowy każdy kupujący musi udać się do urzędu skarbowego, gdzie należy opłacić podatek od wzbogacenia się. Nie wolno zapominać o tym, że zakupione auto należy zarejestrować i ubezpieczyć.
Aby dłużej cieszyć się sprawnym autem, dobrze jest bezpośrednio po jego zakupie wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne, takie jak olej silnikowy, przekładniowy, płyn wspomagania, a także płyn hamulcowy. Specjaliści zgodnie twierdzą, że warto także zwrócić uwagę na stan napędu rozrządu.
Dobrym rozwiązaniem jest także przeprowadzenie serwisu klimatyzacji, upranie tapicerki i dezynfekcja wnętrza kabiny – a to wszystko generuje przecież dodatkowe koszty. Warto zorientować się, czy opony w aucie nie wymagają wymiany, a także czy nie jest konieczna regulacja zawieszenia.
Samochód używany – na co jeszcze zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Decydując się na auto używane koniecznie trzeba wziąć także pod uwagę koszty późniejszego jego utrzymania. Koszty serwisowania i napraw, a także koszty paliwa to często bardzo obciążająca pozycja w budżecie rodzinnym. Wcale nie jest powiedziane, że 15-letnie auto ze średniej półki cenowej będzie tanie w utrzymaniu. Może okazać się, że nawet naprawa błahej usterki przerośnie możliwości finansowe nowego właściciela. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu pojazdu warto poczytać w sieci opinie na jego temat.
Dowiedz się również: Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Poradnik