Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Poradnik

8 lipca 2022 na co zwrócić uwagę przy zakupie auta

Zapewne marzeniem każdego posiadacza prawa jazdy jest zakup swojego własnego samochodu. Jednak nie wystarczy tylko zaoszczędzić odpowiednią sumę pieniędzy i iść kupić auto. Niestety, w dzisiejszych czasach jest pełno oszustów, którzy chcą nam sprzedać samochód po zawyżonej cenie. Często zdarza się, że auto nie jest zdatne do jazdy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Sprawdź teraz.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Samochód – nowy czy używany

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z poszukiwaniem auta, warto zastanowić się, czy jesteśmy zainteresowani samochodem nowym lub używanym. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Samochód nowy również ma swoje niedoskonałości. Zakup samochodu w salonu wiąże się z dużym kosztem, który może być nieadekwatny. Dodatkowo istnieje możliwość, że będzie miał on różnego rodzaju wady fabryczne, które odkryjesz dopiero po otrzymaniu swojego egzemplarza. Takie sytuacje oczywiście są do uregulowania ze sprzedawcą, jednakże wiąże się to z dłuższym oczekiwaniem na naprawiony sprzęt. Zakup samochodu używanego jest przez niektórych polecany, a przez innych odradzany. Dlaczego? Ponieważ może on mieć wady, o których nie powiedział nam sprzedawca. Jednakże prawo stoi za nami – w przypadku zakupu przedmiotu, który jest uszkodzony, możemy wystąpić o rękojmie. Jest to podstawa składania reklamacji, która udzielana jest w przypadku, gdy dany produkt posiadał wady, o których nie poinformował nas sprzedawca. W takim wypadku możemy wnosić o:

  • wymianę towaru na nowy
  • naprawę towaru
  • obniżenie ceny
  • odstąpienie od umowy

Jednakże sytuacje, w których musimy skorzystać z rękojmi jest stosunkowo niewiele. Zakup używanego samochodu posiada wiele zalet, między innymi tańsza cena, brak konieczności przeprowadzania napraw w autoryzowanym salonie czy też uniknięcie wysokiego spadku wartości po zakupie. Jeżeli wybierzemy już auto, jakie chcielibyśmy kupić, to należy pamiętać o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Przy zakupie auta warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest sprawne mechanicznie. Oczywistym jest, że należy sprawdzić, czy auto odpali i da się nim jeździć. Warto także sprawdzić stan lakieru. W sklepach motoryzacyjnych za niewielką cenę możemy zakupić miernik grubości lakieru. Pozwoli nam to na sprawdzenie, czy karoseria była dodatkowo malowana na przykład po stłuczce.

Czego wystrzegać się przy zakupie auta?

Przy zakupie auta warto wystrzegać się kilku rzeczy. Przede wszystkim włączmy auto i sprawdźmy, czy lakier jest odpowiedniej grubości. Warto pamiętać, że jeżeli sprzedawca chce nas pośpieszać podczas oglądania auta, to prawdopodobnie ma coś do ukrycia. Nie spieszmy się, spokojnie sprawdzajmy wszystko, co budzi wszelkie wątpliwości. Jeżeli zauważymy jakieś niezgodności, to pytajmy o wszystko sprzedawcę. Pamiętajmy o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnym sytuacjom, które mogą nam się przytrafić, jeżeli niedokładnie sprawdzimy produkt przed jego zakupem.

Sprawdź również: Jak szybko sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Kontrolki w samochodzie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Redakcja autosalon24.pl

Miłośnicy motoryzacji, samochodów i mechanicznych nowinek, gotowi dzielić się z Tobą swoją wiedzą każdego dnia. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

na co zwrócić uwagę przy zakupie auta
odwołanie od mandatu

Jesteś zainteresowany reklamą?