W obecnych czasach wiele osób stawia na własnoręczne lakierowanie samochodu. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo funduszy. Zanim rozpocznie się samodzielną amatorską naprawę lakierniczą, warto wiedzieć, że nie da się jej zrobić w jeden dzień. W przypadku, gdy renowacja elementu musi zostać przeprowadzona porządnie, trzeba zagospodarować do tego celu minimum jeden weekend.
Zobacz także: Jak wymienić koło w samochodzie – praktyczny poradnik
Lakierowanie w domu zrób to sam
Żeby samemu lakierować części, trzeba najpierw sporządzić listę produktów, które będą niezbędne do naprawy. Jeżeli na przykład chcemy naprawić nieco skorodowany element błotnika, trzeba usunąć rdzę powstałą na jego powierzchni. Warto zaznaczyć, że do naprawy takowego elementu z pewnością trzeba wyposażyć się w:
– taśmę malarską
– folię maskującą
– papier ścierny na sucho
Ponadto trzeba też kupić środek antykorozyjny oraz podkład epoksydowy. Nierzadko przydaje się też podkład akrylowy oraz benzyna ekstrakcyjna. Nie można też zapomnieć o zakupie lakieru właściwego oraz lakieru bezbarwnego. Warto wspomnieć, że nie bez powodu w praktycznie każdej fazie naprawy na nowo musi zostać podany papier ścierny. Do właściwego wykończenia każdego z etapów renowacji musimy zaopatrzyć się w papier ścierny o różnej gradacji. Dodatkowo w czasie wykonywania naprawy trzeba też zabezpieczyć się w specjalne środki ochrony osobistej. Mowa tutaj przede wszystkim o rękawiczkach nitrylowych, maseczce lakierniczej, a także goglach ochronnych.
Lakierowanie auta
Warto wiedzieć, że przed przystąpieniem do prac nasz błotnik musi być suchy oraz czysty. W przypadku, gdy nie mamy sposobności ściągnięcia błotnika z naszego auta, przy użyciu folii oraz taśmy malarskiej powinniśmy skutecznie zabezpieczyć wszelkie przylegające do niego elementy karoserii. Dobrym wyborem będzie zabezpieczenie elementów błotnika, w miejscu, gdzie nie chcemy zbytnio ingerować w powierzchnię lakieru. Mowa tutaj o sytuacji, w której naprawiamy część błotnika w okolicy progu samochodu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że karoseria zabezpieczana jest do tego celu, żeby przypadkiem jej nie pomalować bądź uszkodzić w następnych etapach.
Domowe lakierowanie
Warto wiedzieć, żeby po odpowiednim zabezpieczeniu elementów sąsiadujących przystąpić do działania. Na początku należy usunąć rdzę oraz uszkodzoną warstwę lakieru w danym elemencie samochodowym. Świetnie do tego celu nada się tarcza zdzierakowa oraz specjalna szczotka druciana na wiertarkę. Można też wykorzystać papier ścierny w arkuszu bądź krążki ścierne na szlifierce. Należy pamiętać, że to, co zastosujemy, zależeć będzie głównie od stopnia korozji elementu. Trzeba też dodać, że do usuwania większych pokładów rdzy, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tarczy zdzierakowej bądź szczotki drucianej na wiertarkę. Jeśli mowa o luźnej rdzy, śmiało można zastosować papier ścierny. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że do szlifowania polecany jest papier ścierny, który ma gradację P80 bądź P100. Dzięki temu lakierowanie samochodu nie powinno być uciążliwe.
Sprawdź także: Jak sprawdzić ilość punktów karnych?